środa, 18 stycznia 2017

# 55 Jak wygląda komórka?

Nie chodzi o telefon komórkowy, tylko o taką prawdziwą komórkę, z której składają się organizmy żywe. Właśnie rozpoczyna się nowe wyzwanie miedzyblogowe (jedno z trzech). Jego tematem przewodnim jest ciało człowieka - temat w którym moje Maluchy lubują się od zawsze. Pierwszym tematem jest komórka. Najmniejsza jednostka każdego żywego organizmu. Czasami tylko jedna komórka wystarcza do istnienie organizmu, czasami trzeba ich wiele, wiele więcej. Przyjrzyjmy się bliżej tej najmniejszej cegiełce naszego ciała... W planach mieliśmy rysowanie komórki krok po kroku, aby lepiej zobaczyć, co każda komórka powinna mieć. Jednak ciastolina pokrzyżowała nasze plany. I dobrze, bo wyszło jeszcze fajniej.


1: Błona komórkowa. Każda komórka zawiera błonę komórkową. Niektóre organizmy - rośliny, grzyby - zbudowane są z komórek, które posiadają jeszcze ścianę komórkową. Komórki zwierzęce jej nie posiadają.

2: Jądro komórkowe - znajduje się w większości komórek, w niektórych występuje ich więcej. To w nim schowane jest DNA. Czerwone krwinki (erytrocyty) nie posiadają jądra komórkowego, zaś komórki tkanki mięśniowej serca mają ich kilka.3: Organella, czyli: mitochondrium, rybosomy, wodniczka i lizosomy. No i jeszcze aparat Golgiego. To zaskakujące, ale Maluchy znają te nazwy i nawet wiedzą, co się w nich dzieje. Mniej więcej. Wszystko dzięki serialowi "Było sobie życie". 


Nasze komórki wyszły bardzo piękne. Zapraszam do naszego poprzedniego wpisu o ciele człowieka, a dokładniej o brzuchu.

Bierzemy udział w międzyblogowym wyzwaniu: Anatomiczny zwrót głowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz