poniedziałek, 27 marca 2017

# 61 - Pasta do zębów kontra cola - eksperyment.

Kolejny eksperyment z jajkami i octem. Tym razem sprawdzaliśmy, jak na skorupkę jajka zadziała pasta do zębów i cola. Czy pasta wzmocni skorupę, a cola ją osłabi? Co się stanie po zanurzeniu jajek w occie? Które rozpuści się najszybciej, a które najwolniej? Wyniki nas zaskoczyły i na pewno kiedyś powtórzymy ten eksperyment, aby sprawdzić ich prawdziwość. Ale po kolei...


Jedno jajko posmarowaliśmy pastą. Drugie zanurzyliśmy w coli. I zostawiliśmy je - na dwa dni.
Po tym czasie obmyliśmy je, wzięliśmy jeszcze jedno jajko - tak kontrolnie. I wszystkie trzy jajko umieściliśmy w occie.


Czytałam wcześniej o tym eksperymencie i spodziewałam się nieco innych rezultatów. Już po paru minutach na dwóch jajkach zaczęły pojawiać się bąbelki - ocet zaczął rozpuszczać skorupki. Jednak tym najmocniejszym jsjkiem zdawało się to zwykłe, a spodziewaliśmy się tego po jajku wzmocnionym pastą. 


Po godzinie wszystkie były pokryte bąblami - na jajku z coli były równiutko ułożone, a jajko powoli wirowało. Uniosło sie też do góry - rozpuszczało się najszybciej.
Na drugim miejscu było jajko z pastą do zębów - bąbelki były nieregularne, a jajko zaczynało się unosić.
trzecie, zwykłe jajko - z najmniejszymi bąbelkami nadal spoczywało na dnie.Sprawdziliśmy jajka jeszcze następnego dnia, rano. Minęło kilka godzin. Jajka z colą i pastą już były zupełnie miękkie. Zwykłe jajko było jeszcze nieco twardsze od pozostałych.

Wynik są zaskakujące, więc za jakiś czas będziemy musieli powtórzyć eksperyment.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz