piątek, 30 września 2016

# 41 Eksperymenty z mlekiem

Eksperymenty, które są szybkie do wykonania (i posprzątania), a do tego wywołują efekt wow, to jest to, co dzieci lubią, doceniają i zapamiętują.
Do mlecznych eksperymentów potrzeba zaledwie kilka rzeczy, które zazwyczaj można znaleźć w domu:

- miseczka lub głęboki talerz
- mleko (dużo mleka)
- barwniki
- płyn do naczyć
- waciki do uszu
- miseczki, naczynka, kubeczki, łyżeczki, pipeta.
Do talerzyka wlewamy mleko. Za pomocą pipety, łyżeczki czy innego pojemniczka wlewamy różne kolory do mleka. Czas na miagię. Patyczek, palec, chusteczkę maczamy w płynie do mycia naczyń i wkładamy do mleka. Kolory mieszają się, bardzo dynamicznie. Wygląda to naprawdę efektownie. Maluchy zadziwione i zachwycone.
Dlaczego tak się dzieje: na powierzchni mleka istnieje napięcie powierzchniowe. Cząstki przyciągają się nawzajem tworząc jakby taką niewidzialną błonkę. Płyn do naczyć osłabia te połączenia, ale tylko na powierzchni, więc osłabione cząsteczki są przyciągane przez te,  które nadal silnie na siebie oddziaływują. Pięknie to widać na drugim eksperymencie.

Do talerzyka ponownie wlewamy mleko. Tym razem posypujemy je zmielonym pieprzem. Leciutki pieprz unosi sie na mleku bez problemu. w momencie, gdy patyczkiem z płynem do naczyń dotkniemy powierzchni mleka, pieprz "ucieknie" na boki.Bawiliśmy się w ramach projektu "Piątki z eksperymentami".Brak komentarzy:

Prześlij komentarz